Widowisko pt. „ZAKOCHANE W POLSCE”

Mamy zaszczyt podzielić się z Wami relacją z wyjątkowego wydarzenia, które miało miejsce 13 listopada 2023 roku w Wileńskim Teatrze Starym (d. Teatr na Pohulance) w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej”. Fundacja Inside Out wspólnie z Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie, Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie oraz Wileńskim Teatrem Starym (d. Teatr na Pohulance) zorganizowała widowisko „Zakochane w Polsce”.

O czym był spektakl?

„Zakochane w Polsce” to widowisko muzyczne, które opowiada o losach niezwykłych kobiet, odważnie walczących o Polskę, wolność i prawdę w trudnych czasach okupacji niemieckiej i sowieckiej. Inspiracją do napisania scenariusza były historie takich kobiet jak Zofia Pelczarska, ps. „Ciotka”, Danuta Magierska, Kazimiera Garbowska, Stefania Zarzycka, Alina Blaszyńska, Izabella Kochanowska „Błyskawica” czy Barbara Nagnajewicz „Krysia”.

Twórcy i obsada

Pomysłodawcą tego wyjątkowego przedstawienia był Aleksander Batorski, a reżyserią zajął się Marcin Wąsowski. Do twórczej współpracy zaproszone zostały Lublinianki – aktorki i wokalistki: Kinga Moczydłowska, Martyna Sabak, Urszula Kasprzak-Wąsowska (Urka), Dorota Szostak-Gąska, Emilia Komarnicka-Klynstra.
W widowisku wykorzystane zostały elementy Nowego Cyrku, a za taniec odpowiedzialne są tancerki z lubelskich grup tanecznych. 
Muzykę do spektakli skomponował Michał Iwanek.

Co sprawiło, że to widowisko było wyjątkowe?

Spektakl był nie tylko podróżą przez naszą lokalną historię, ale również opowieścią o ludzkich wyborach i ich życiowych konsekwencjach. Scenografia i reżyseria sprawiły, że widowisko było pełne emocji, siły i wrażliwości, a dodatkowo wzbogaciły je elementy Nowego Cyrku oraz dramaturgia akordeonowa.

Podsumowanie

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami tego dnia i wspierali nasze działania. Było to wyjątkowe wydarzenie, które przypomina o niezłomnej postawie kobiet walczących o wolność i prawdę w naszej historii.

Jeśli nie mieliście okazji zobaczyć tego spektaklu, polecamy śledzić nasze działania i być na bieżąco z kolejnymi wydarzeniami, które organizuje Fundacja Inside Out we współpracy z naszymi partnerami.

Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wyjątkowego wieczoru

Mogą Cię zainteresować…

Ile razy w swoim życiu próbowałaś naprawić siebie, dopasować do kogoś lub czegoś, bazując na tym, co wychodzi Ci nie...

Spektakl muzyczny „KOWBOJ”

Spektakl muzyczny „KOWBOJ”

Jesteśmy już po kolejnych, pełnych emocji przedstawieniach teatralnych. Tym razem mieliśmy okazję zaprezentować...