Widowisko pt. „ZAKOCHANE W POLSCE”

Mamy zaszczyt podzielić się z Wami relacją z wyjątkowego wydarzenia, które miało miejsce 13 listopada 2023 roku w Wileńskim Teatrze Starym (d. Teatr na Pohulance) w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej”. Fundacja Inside Out wspólnie z Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie, Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie oraz Wileńskim Teatrem Starym (d. Teatr na Pohulance) zorganizowała widowisko „Zakochane w Polsce”.

O czym był spektakl?

„Zakochane w Polsce” to widowisko muzyczne, które opowiada o losach niezwykłych kobiet, odważnie walczących o Polskę, wolność i prawdę w trudnych czasach okupacji niemieckiej i sowieckiej. Inspiracją do napisania scenariusza były historie takich kobiet jak Zofia Pelczarska, ps. „Ciotka”, Danuta Magierska, Kazimiera Garbowska, Stefania Zarzycka, Alina Blaszyńska, Izabella Kochanowska „Błyskawica” czy Barbara Nagnajewicz „Krysia”.

Twórcy i obsada

Pomysłodawcą tego wyjątkowego przedstawienia był Aleksander Batorski, a reżyserią zajął się Marcin Wąsowski. Do twórczej współpracy zaproszone zostały Lublinianki – aktorki i wokalistki: Kinga Moczydłowska, Martyna Sabak, Urszula Kasprzak-Wąsowska (Urka), Dorota Szostak-Gąska, Emilia Komarnicka-Klynstra.
W widowisku wykorzystane zostały elementy Nowego Cyrku, a za taniec odpowiedzialne są tancerki z lubelskich grup tanecznych. 
Muzykę do spektakli skomponował Michał Iwanek.

Co sprawiło, że to widowisko było wyjątkowe?

Spektakl był nie tylko podróżą przez naszą lokalną historię, ale również opowieścią o ludzkich wyborach i ich życiowych konsekwencjach. Scenografia i reżyseria sprawiły, że widowisko było pełne emocji, siły i wrażliwości, a dodatkowo wzbogaciły je elementy Nowego Cyrku oraz dramaturgia akordeonowa.

Podsumowanie

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami tego dnia i wspierali nasze działania. Było to wyjątkowe wydarzenie, które przypomina o niezłomnej postawie kobiet walczących o wolność i prawdę w naszej historii.

Jeśli nie mieliście okazji zobaczyć tego spektaklu, polecamy śledzić nasze działania i być na bieżąco z kolejnymi wydarzeniami, które organizuje Fundacja Inside Out we współpracy z naszymi partnerami.

Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wyjątkowego wieczoru

Mogą Cię zainteresować…

Spektakl muzyczny „KOWBOJ”

Spektakl muzyczny „KOWBOJ”

Jesteśmy już po kolejnych, pełnych emocji przedstawieniach teatralnych. Tym razem mieliśmy okazję zaprezentować...